Dulkių siurbliai X–XIIIa. baltų žemėse

Tyrinėjant X–XIIIa. baltų žemių radinius, dauguma archealogų ir istorikų nenagrinėją švaros įrenginių. Dulkių siurblių klausimo dar nenaginėjo ne vienas mūsų mokslininkas. Tikiosi, kad šis straipsnis paskatins domėtis šiais įrenginiais plačiau.

Reiktu paminėti, kad baltų žemėse, X–XIII amžiaus sanduroje nėra rastas nei vienas dulkių siurblys. Taip pat įdomu yra, kad plasmasės gaminių irgi nėra rasta. Tai trubūt yra todėl, kad plastikas, kaip medžiaga, pirmą kartą paminėtas yra tik XIX amžiuje. Dauguma mokslininkų įsitikinę, kad plastikas būtent ir buvo išraštas XIX amžiaus viduryje. Todėl, atsižvelgiant į tokią hipoteze, nagrinėjant dulkių siurblių klausimą reiktų žiurėti į siurblius pagamintus ne iš plastiko, bet iš kokios alternatyvios medžiagos prieinamos to metų žmogui – medžio, metalo, akmens, kaulo, galbūt net audinio tipo medžiagos – vilnos, lino, nors iš tokios mežiagos greičiausiai nebent galėjo būt tik kaikurios dalys, o ne visas siurblys, tokios kaip – šiūkšlių maišas, siurblio žarną. Taip pat nereiktu atmesti ir odinių dulkių surblių. Medžiagos nežinojimas taip pat apsunkiną radinių klasifikavimą. Galbūt mežio dalys, priskiriamos kokiai nors dėžei ištiesu yra dulkio siurblio komponento dalis. Taip pat reiktu neatmest ir molinių siurblių. Tada būtų galima teikti, kad didžioji dalis puodų rasta kapuose ištiesu nėra puodai, o dulkio siurblio sudėdamoji dalis. Likęs dulkiu siurblys tiesiog neišlikdavo. Nagrinėjant kaimyninius baltų kraštus X–XIII amžiaus sanduroje, radinių kiekis ne daug kuo besiskiria nuo musiškio. Nėra nei plasmasės radinių, nei solidaus kitų radinių, priskiriamų dulkių siurbliui.

Reiktų taip pat panagrinėti dulkių siurblių energijos šaltinius. Kadangi nėra rasta baltų žemėse X–XIII amžiaus sanduroje jokių elektrinių, nei kitų įrodymu, kad egzistavo elektros tinklo infastraktūros bei kad egzistavo pati elektra. Verčia prieiti prie išvados, kad dulkių siurbliai veikė šiektiek kitokiu principu negu dabartiniai – modernūs siurbliai. Kadangi, jau kaip minėjau, konkrečių radinių nėra, galim tiktai hipotezuoti apie galimas energijos rūšis ir baltų dulkių siurblio veikimo principą. Tikėtiną, kad siurbimo galią suteikdavo ne elektra, o koks nors gyvunėlis begantis ant sukamo rato ir taip maitindamas siurbimo mechanizmą, apie kurį taip pat nėra žinomą nieko. Reiktu neatmesti ir primetyvesnių siurblio variantų, ypač mažiau pasiturinčiuose šeimuose – kai dulkių siurblys susidėdavo iš didelės šlangos, kurio vienu galu siurbdavo dulkes ir našvarumus, kitama jauniausias šeimos narys traugdavo orą ir taip sukeldavo dulkių siurblio siurbimo efektą.

Nors manau, kad mažai kas abejuoja dulkių siurblio egzistavimu X–XIII amžiaus sandūroje reiktu aptarti galimas alternatyvas dulkių siurbliams ir iš esmės labai nepasiturinčiom šeimomis, kurios ne tik kad negalėdavo įsigyti ar pasidaryti dulkio surblio, bet ir nelabai turėjo daiktų, kurie galėdavo apdulkėti. Tai labiausiai paplitus alternatyva reiktų laikyti šluota. Šluota, nors turbūt ir buvo orginalusis prototipas prieš išrandant modernujį dulkių siurblį, ji išliko naudojama iki šių dienu ir dažnai dirba greta siurblio. Ir kaip anksčiau, būdavo alternatyva neturtingiems žmonėms. Taip pat nereiktu atmesti galimybės, kad kiti, nors ir neturintys dulkio siurblio žmonės, visgi stengėsi naudoti dulkio siurblio teikiamais privalumais. Vienas iš tokių būdų būtų tiesiog burna traukti arba pūsti visus nešvarumus ir dulkęs. Galbūt, kadangi tai ir buvo labiausiai paplitęs dulkių siurblys – vergas pučiantis ir siurbiantis dulkes ir aptinkama tiek mažai radinių. Toks dulkių siurblys ne tik kad veikdavo savaime, bet ir išlaikymas nebuvo brangus. O sugedus ar nusprendžius, kad jo nebereikia, būdavo labai lengva atsikratyti, tiesiog išmetant į šiūkšlių duobe.

Santraupa
Dulkių siurblių nebuvo X–XIIIa.

Naudoti šaltiniai:

  1. Lietuvos istorijos institutas "Lietuvos archeologija" tomai 22, 26, 27, 29–35
  2. Lietuvos nacionalinis muziejus, Latvijas Vestures muzejs "Žiemgaliai"
  3. Lietuvos nacionalinis muziejus, Latvijas Vestures muzejs "Sėliai"
  4. A. Bumbliauskas "Senosios Lietuvos Istorija"
  5. http://en.wikipedia.org/wiki/Vacuum_cleaner

Keperis
Autentiška autoriaus kalba netaisyta